PREDĹŽIŤ MANDÁT MIESTNYM POSLANCOM A STAROSTOM?

12. október 2016, 16.21

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do vyšších územných celkov, ktoré sa budú konať na jeseň 2017, sa spomína možnosť jednorazovo predĺžiť nadchádzajúce funkčné obdobie krajských zastupiteľstiev a županov na dobu piatich rokov miesto súčasného štvorročného mandátu. Došlo by tak k situácii, pri ktorej by sa v roku 2022 mohli konať župné voľby spolu s komunálnymi. Navrhovatelia tohto riešenia očakávajú (zrejme racionálne) zvýšenie volebnej účasti vo voľbách do VÚC, ktorá je dlhodobo jedna z najnižších, pohybuje sa okolo hranice 20%.

Za úvahu by stála však i možnosť, aby toto predĺženie zo štyroch na päť rokov nebolo iba jednorazové, ale aby bol mandát krajských zastupiteľstiev a predsedov päťročný už trvalo. A s ním aj mandáty primátorov, starostov a mestských a obecných zastupiteľstiev. Intuícia tohto návrhu je jednoduchá. Vo voľbách sa vždy obmení veľká časť poslancov zastupiteľstiev a často i osoba primátora či starostu, ktorí vo väčšine prípadov potrebujú istý čas na oboznámenie sa so situáciou, v ktorej sa samospráva nachádza. Tento fakt, spolu s praxou „nerobiť pred voľbami nepopulárne rozhodnutia“, de facto skracuje dobu, počas ktorej robia volení zástupcovia samospráv systémové opatrenia, na dva-tri roky.

Práve predĺženie funkčného obdobia zo štyroch na päť rokov by mohlo byť jedno z tých opatrení, ktoré by primäli starostov a primátorov k tomu, aby presadzovali i niektoré nepopulárne, no často potrebné opatrenia, ktorých efekt sa dostaví neskôr ako za tri či štyri roky. Možné predĺženie volebného obdobia VÚC medzi rokmi 2017 až 2022 by mohlo ukázať, či je takáto úvaha správna a či má potenciál.

Štefan Škultéty

Autor (1975) je trojnásobný úspešný primátor mesta Trenčianske Teplice a poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vo svojej publikačnej činnosti sa venuje odborným témam z oblastí komunálnej a regionálnej politiky a cestovného ruchu.

O článku môžete diskutovať tu.